-

12 Taksit Başlıyor

Ekonomi 25 Kasım 2015 - 10:22
12 Taksit Başlıyor

Beyaz eşya, mobilya ve okula 12 taksit dönemi başlıyor.

Beyaz eşya, mobilya ile eğitim ve öğrenime ilişkin harcamalarda taksit süresi 12 aya çıktı. 12 taksit uygulaması bugünden itibaren başladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) Banka Kartları Hakkında Yönetmelik değişikliği bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi yine 9 ayı geçemeyecek. Bu süre altın, pırlanta alışverişlerini içeren kuyum sektörü için 4 ay olarak uygulanmaya devam edecek.

Ancak kredi kartıyla yapılan harcamalarda 9 aylık taksitlendirme zorunluluğu, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda 12 ay olarak uygulanacak.

CEP TELEFONU, GIDA, AKARYAKITTA ‘TAKSİT YASAĞI’ SÜRECEK

Yönetmelikte, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanmayacağı hükme ise korundu.

Şirketlerin kullandığı ‘kurumsal kredi kartları ile mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi de 9 ayı geçemeyecek. Ancak bu süre, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda onlar için de 12 ay olarak uygulanacak.

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema