-

ABD’de silahlı saldırı: 14 ölü

Dünya 3 Aralık 2015 - 9:42
ABD’de silahlı saldırı: 14 ölü

ABD’nin California eyaletinde engellilerin hizmet aldığı binaya düzenlenen silahlı saldırıda 14 kişi öldü. Olay yerinden siyah bir ciple kaçan şüphelilerin yolu polis tarafından kesildi. Çıkan çatışmada araçta bulunan iki saldırgan öldürüldü. Polis şüphelilerin isimlerini Syed Farook ve Tashfeen Malik olarak açıkladı. Olayın terör bağlantılı olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

ABD’nin California eyaletinde bulunan San Bernardino’da kar maskeli ve ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan kişiler saldırı düzenledi. Saldırının gerçekleştiği yerin engellilere hizmet veren bir bina olduğu kaydedildi. Görgü tanıkları ağır silahları olan saldırganların binayı bastığını aktardı.

San Bernardino polis sözcüsü saldırının gerçekleştirildiği sırada bir etkinlik olduğunu, birden fazla saldırganın binaya girerek ateş etmeye başladığını duyurdu.

Sözcü ayrıca saldırganların ‘askeri tip donanım ve kıyafetle’ görüldüğünü belirtti.

Tedavi merkezinin 670 çalışanı olduğu ve 30,200 kişiye hizmet verdiği biliniyor.

Saldırıda en az 14 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı belirtildi

Bölgeye çok sayıda ambulans ve güvenlik gücü yönlendirildi.

Saldırının meydana geldiği noktanın yakınlarında bulunan golf kursu çalışmalarına ara verdi.

Merkezde yaşayan yüzlerce kişi olay yerinden güvenli bir şekilde tahliye edildi.

POLİS KOVALAMACISI KANLI BİTTİ

Güvenlik güçleri şüphelilerin kaçtığı tahmin edilen siyah cipin yolunu kestikten kısa süre sonra çatışma başladı.

Biri erkek diğeri kadın iki şüpheli çatışmada öldürüldü.

Çatışma sırasında polislerden birinin yaralandığı ancak durumunun iyi olduğu kaydedildi.

ŞÜPHELİLERİN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

California polisi çatışmada öldürülen şüphelilerin kimliklerini basına açıkladı. İsmi Syed Farook olarak açıklanan ilk şüphelinin ABD vatandaşı olduğu ve saldırının gerçekleştiği San Bernardino sağlık departmanında çalıştığı kaydedildi.


Şüpheli Syed Farook (sağda) 

Müfettiş olarak çalışan Farook’un kardeşi Farhan Khan, kardeşinin neden böyle bir saldırıya karıştığını anlayamadığını söyledi. Farhan Khan, Farook ile en son geçen hafta konuştuklarını belirtti.

İkinci şüphelinin ismi ise Tashfeen Malik olarak açıklandı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Los Angeles şubesinden yapılan açıklamada “Bu korkunç ve isyan ettiren saldırıyı kınıyor, samimi taziye dileklerimizi sunuyoruz” denildi.

OBAMA’YA BİLGİ VERİLDİ

ABD Başkanı Barack Obama konuyla ilgili bilgilendirildi.

Obama, silahlı saldırının ardından yaptığı açıklamada ‘Amerikalıları daha güvende hale getirmek için atılacak adımlar var, bu konuda hükümetin her seviyesinin bir araya gelmesi gerekir’ dedi.

2016 seçimlerinde ABD Başkan Adayı olan Hillary Clinton da twitter aracılığıyla ‘Bunu normal kabul etmeyi reddediyorum. Silah şiddetini durdurmak için harekete geçmek zorundayız’ açıklamasını yaptı.

Kaliforniya’da bir haftadan kısa süre önce de benzer bir saldırıya daha sahne olmuştu. Silahlı saldırgan 3 kişiyi öldürmüştü.

 

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema