-

Acun Ilıcalı’yı kendi ağzından dinleyin

Gündem 20 Kasım 2015 - 10:28
Acun Ilıcalı’yı kendi ağzından dinleyin

Pazarlama ve iletişim endüstrisinin dünyanın en yaratıcı isimlerini, fikirlerini ve işlerini buluşturmayı hedefleyen Brand Week İstanbul geçtiğimiz gün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde kapılarını katılımcılara açtı.

“Beni insanların dinlemeye gelmesi ayrı bir gurur” cümlesiyle salona giriş yapan medya patronu, muhabirlikten kanal sahibine geliş hikayesini anlatmak istedi. Konusu olan format bulmak kavramında sık sık değindiği “Her şey kısmettir” sözü günün açılımı oldu.

a1

Kendi başarı hikayesini kısmet sözüyle açıklayan Ilıcalı, geçmişte yaşadığı zorluklardan başladı bugünlerini anlatmaya. “25 yaşıma kadar geçirdiğim her şey o kadar olumsuzdu ki, kimin başına gelir diye düşünüyordum. 19 yaşımda evlendim, 20 yaşımda annem ve babamı kaybettim. 21 yaşımda boşandım, 23 yaşımda bir trafik kazası geçirdim ve yakın arkadaşımı kaybettim. 24’te ise hayat yüzüme güldü ve yolda yürürken şans eseri Show TV’de muhabirliğe başladım. 100 dolar aylık maaş almaya başladım ki, kısmet” sözleriyle olumsuzluklarını özet geçti.
Hayatındaki dönem noktasını açıkladı ve “Hayatımdaki dönem noktası da muhabirlikten sunuculuğa geçişim.” dedi. Doğru formatı bulmakta ise yine kısmetle ilgili bir örnek verdi. “Fear Factor’u ilk duyduğumda Show TV istememişti. Ben de hırs yaptım ve rakip kanal Kanal D’ye gittim. İrfan Şahin benim kankamdı. O da icraya sordu ancak oradan da olumsuz yanıt gelmişti.” diyerek yine hayatındaki olumsuzluklara örnek verdi.

EN ZOR TÜRKİYE

Muhabirlikten kanal sahibi sıfatına geçişinde en büyük gözleminin ise Türk televizyon dünyasındaki rekabetin dünyanın hiçbir yerinde olmadığı olduğunu söyledi. “Dünyanın her yerine gittim, Türkiye kadar televizyonculuk sektörü zor olan bir ülke yok” dedi. Türk televizyonlarındaki riske değinen Ilıcalı, “Bizim yeni format deneyecek lüksümüz yok. Ben getiriyorum, ki ben format icat edeceğim sözünü ileri süren biri değilim” Sık sık kısmet sözünü tekrarlayan Ilıcalı, Türk televizyonlarının reyting lideri programı olan Var Mısın Yok Musun’un ilk 2 bölümde 0 reyting aldığını itiraf etti. “Var mısın Yok musun 2 kere batmış bir işti biz getirmeden önce. Ben denedim, kanal ilk iki bölümde 0 reyting görünce programı bitirme kararı aldım. Ama ben muhabirlikten geldiğim için ilgi odağı buldum. Bir teyze vardı, onu çıkartalım yarıştıralım dedim. Ki yaptık ve program reytingde kendini göstermeye başladı. Ama sonrasında ışık ve görüntü sistemini de değiştirdik” açıklamasını yaptı.

a2

MUHABİRLİĞİN FAYDASINI GÖRDÜM

Muhabirlikten geldiğini de sözlerinde aksatmayan Ilıcalı, “Muhabirlikten geldiğim için kişi odaklı ön plana çıkartmayı biliyorum. Var mısın, yok musun benim için sunuculuğumun en iyi noktası.” diyerek fikirlerini katılımcılarla paylaştı. Hayatındaki en önemli sunuculuk deneyiminin de bu sebeple Var Mısın Yok Musun programı olduğundan bahsetti. Format konusunda ise en önemli ayrıntıyı “Ben seyreder miyim, izlerken sıkılır mıyım” sorusunu kendine sorarak bulduğunu belirtti.

O Ses Türkiye programı için “Kısmetin dibiydi” olarak sözlerine başladı. Eski Fenerbahçeli futbolcu Pier Won Hooijdonk’un yakın arkadaşı olduğunu açıklayan Ilıcalı, “Won Hooijdonk benim arkadaşım. Otururken bana Hollanda’da bir program var. Milli maçı reytingde geçiyor dedi. İzlet hemen dedim” diyerek programı bulduğunu söyledi. Anlatırken gülmeye başlayan Ilıcalı, ardından itirafı patlattı. “O formatı direk Hollanda’dan arayıp istedim, programı bir kanal aldı dediler. Dayanamadım ‘O kanal kaç format tutturmuş bizim ülkede’ dedim. Dayanamayıp bir de ”ı çevirin, başına koyun ve aramaya başlayın numaraları beni sorun’ dedim. Adamlar şok oldu. Soruşturdular, bana okeyi verdiler. Ne zaman burada olursunuz dediklerinde Hollanda’dayım dedim. Yarın 8’de dediler 7.30 iyidir dedim. Görüşmede ön ödeme istediler, ben direkt 2 buçuk yılı nakit ödeyeyim dedim” diyerek O Ses Türkiye formatına güvendiğinde gözlerini nasıl kararttığını ve azmini anlattı.

a3

KİM O TÜRK DİYE SORUYORLARDI

Şuan Türk televizyonlarında reyting rekortmeni olan O Ses Türkiye için Yunanistan’da kollarını sıvadığını açıkladı. Ilıcalı önümüzdeki sene Yunanistan’da O Ses Yunanistan’ın da format sahibi olacak. Bu hikayeyi ise “Yunanistan’da sordurdum baktım program güzel. Nasılsa battınız, onlar ödemiyordur, verin bana dedim. Geçen Cannes’a gittim herkes kim o Türk diyordu, aramızda kalsın” diyerek kahkaha attı. Ilıcalı seneye Yunanistan reytinglerinde ilk sırayı alma için hedef koyduğunu da belirtti.

Soru cevap bölümü yapılmasını isteyen Ilıcalı, tek tek soruları cevapladı. Bir katılımcının “Yunanistan’da kanal satın almayı düşünüyor musunuz?” sorusuna ise gülerek “Kısmet” yanıtını verdi. Katılımcılar arasında cemiyet hayatının tanıdık siması Leyla Alaton da vardı. Alaton da mikrofonda söz hakkı aldı. “Fazla centilmenlik ve mütevazilik yapıyorsunuz. Kimse poposunun üstünde oturarak geldiğiniz noktaya gelemez. Çalışmaktır başarı, kendi hakkınızı yemeyin” sözlerini etti. Ilıcalı ise gençlere hitap ederek “Kimsenin ne hevesini almak ne kırmak istemem. Ben tabi ki de çalıştım. Hem de o kadar çalıştım ki, muhabirlik yıllarımda şimdikinden 5 kat fazla. Şuan doğru insanlar ve iş yerimdeki az mesai saatleriyle çalışanlarıma aynı uzun dilimleri yapmıyorum. Yazları az çalışırız, izinler boldur. 11 iş başımız, 4 paydosumuzdur” öğütleriyle örnek imaj çizdi.

 

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema