-

AKP’nin fetvacı rektörü Akgündüz’ün koltuğu sallanıyor

Gündem 2 Aralık 2015 - 10:55
AKP’nin fetvacı rektörü Akgündüz’ün koltuğu sallanıyor

Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Ahmet Akgündüz, Tahir Elçi hakkında attığı tweet nedeniyle Parlemento’da tartışıldı.

Bu hafta ise Başbakan Rutte’nin partisi VVD, ‘AKP’nin fetvacısı’ olarak bilinen Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Ahmet Akgündüz’ün, Tahir Elçi hakkında attığı tweet nedeniyle Eğitim Bakanı Jet Bussemaker’i Parlemento’ya çağırttı.

r2

Haberdar’dan İlhan Tanır’ın haberine göre, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Ahmet Akgündüz’ün, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi sonrası attığı tweet’de söylediği ‘’su testisi su yolunda kırılır’’ sözü kendisinin adeta Elçi’nin ölümü hakettiğini ima etmesinden dolayı sosyal medyada büyük tepkilere neden olmuştu.

AKP’NİN FETVACISI İÇİN BU İLK DEĞİL!

AKP hükümeti ver Erdoğan fanatikliğinde sınır tanımayan Akgündüz, daha önce de Gezi Parkı eylemcileri için “dinsizler, PKK’lılar, sarhoşlar, faizciler”, 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet skandallarıyla ilgili olarak da “Eski hükümetler, milletin malının % 80’ini yiyorlar ve kalan % 20 ise yol parasına bile yetmiyordu. Tayyip Beyin hükümetleri ve bürokratları ise, % 20’ini yediler; ancak % 80’ini millete harcadılar” gibi skandal yorumlara imza atmıştı.

rektor

10 SAAT SONRA TWEET’İ SİLDİ

Akgündüz, gelen tepkilerden ancak on saat sonra sidiği bu tweet ile ilgili Rotterdam Overschie bölge meclis üyesi Latif Tali tarafından suç duyurusu yapıldığı, Hollanda’nın devlet televizyonu NOS ve en büyük gazetelerinden Telegraaf’da haberleşti. Tali, aynı zamanda İşçi Partili ve Hollanda Eğitim Bakanı ile aynı partiden.

Bölgeden bildiren diğer kaynaklar, bugün Hollanda Parlemantosunda Akgündüz’ün soru konusu yapıldığı, buna karşılık Eğitim Bakanın da, Akgündüz hakkında resmi şikayetin yapılabileceği hatırlatmasında bulunduğunu söylediler. Şikayet, savcının ceza yasası gereği dava açabilmesi için gerekli. Parlemanto’daki tartışma bittikten bir saat sonra Akgündüz hakkında resmi şikayet yapıldı.

AKGÜNDÜZ’DEN HER KESİME NEFRET DİLİ

Telegraaf’ın bildirdiğine göre Salı günü erken saatlerde Hollanda Eğitim Bakanı Jet Bussemaker, Parlemanto’daki soru-cevap sezonunda Akgündüz’ün attığı tweet hakkında şikayet edileceği ümidini taşıdığını söyledi. Akgündüz’ün sadece Tahir Elçi hakkında söyledikleri değil, Kürtler, Yahudiler ve eşcinseller gibi gruplar hakkında da diğer bazı nefret içeren sözleri de olduğu gündeme getirildi.

Konuyla ilgili yakından bilgi sahibi olan Avrupalı bir hukuk uzmanı, Akgündüz’e açılan davanın aynı ceza maddesiyle Hollandalı aşırı sağcı parti lideri Wilders’e de açıldığını hatırlatarak, AKP’ye yakın olan bir rektörün Wilders ile aynı kümede yargılanacağını hatırlattı. Hollanda’daki son seçimde AKP’ye %70’lik bir oy çıkmıştı.

‘REKTÖR SORUMLULUĞUNU BİLSİN’

Eğitim Bakanı, Akgündüz’ün nefret dilini kendisine karşı kullanmadığından dolayı kendisinin bizzat dava açamayacağını da söyledi. Rektörün sözlerinin Hollanda hukuku ve değerleri ile örtüşmediğini, rektörün bir kamu yüzü olarak akademik özgürlüğü kadar sorumluluğunu da hatırlaması gerektiğini söyleyerek cevap verdi.

EĞİTİM BAKANI: REKTÖR LAFIMI ANLAMIYOR

Hollanda Televizyonu NOS’daki bazı diğer ayrıntılara göre de Bakan Bussemaker, Akgunduz ve Universite yonetimi ile daha önce defalarca konuştuğunu, fakat sonuc alamadigini ekledi. ‘’Simdi, bir yasa onerisi hazirlandigindayiz ve o yasa ile devlet’ten para almayan Kurumlara da karışacabileceğiz’’ diyerek, bu konuda çözüm yoluna gittiklerini Parlemantoya bildirdi. Bakan yasanin bu yil icinde hazir olmasini umit ediyor. Meclisteki partilerden çoğunluk, yasanın hızlıca gelmesini talep ediyor.

Kaynak: İlhan Tanır / haberdar.com

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema