-

Altın klozet tazminatına ret

Gündem 20 Kasım 2015 - 14:10
Altın klozet tazminatına ret

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “altın kaplama klozet” açıklaması nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “kişilik haklarının ihlal edildiği” iddiasıyla açtığı 100 Bin TL’lik manevi tazminat davası ilk celsede reddedildi. Kılıçdaroğlu, Hatay Valisi Ercan Topaca’nın Kocaeli’nde görev yaptığı dönemde makam tuvaletini altın kaplama yaptırdığı ortaya çıkınca, “Ankara’daki Beyler insanı unuttu, yoksulu unuttu. Köşeyi döndüler. O kadar ileri gittiler ki; klozeti bile artık altın kaplama yaptırıyorlar” demiş, Erdoğan ise bu sözleri üzerine alarak, Kılıçdaroğlu’nun “Kaçak Saray” olarak adlandırılan Beştepe’deki tuvaletleri kastettiğini öne sürmüştü.

kk-erd

ALTIN KAPLAMALI KLOZET YAPTIRACAĞINA…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimleri öncesinde yaptığı mitinglerde Beştepe’de inşa edilen bin 100 odalı Cumhurbaşkanlığı sarayı üzerinden Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirmişti. Seçim öncesinde, Hatay Valisi Ercan Topaca’nın Kocaeli’nde görev yaptığı dönemde makam tuvaletini altın kaplama yaptırdığı ortaya çıkınca Kılıçdaroğlu, 27 Mayıs tarihinde yaptığı Denizli Mitinginde hem bu konuyu hem de Cumhurbaşkanlığı sarayını eleştirmeye devam etmişti. Kılıçaroğlu, “Ankara’daki Beyler insanı unuttu, yoksulu unuttu. Köşeyi döndüler. O kadar ileri gittiler ki; klozeti bile artık altın kaplama yaptırıyorlar . (…) Bu kadar israf, inancımıza göre israf haramdır. İsraf olmaması lazım. Yazık günahtır. Bu kadar yoksul varken israf mı olur? Altın kaplamalı klozet yaptıracağına, bin 100 odalı kendine saray yaptıracağına hiç aklına gelmiyor mu 17 milyon yoksul var bu ülkede hiç aklına gelmiyor mu?” demişti.

BEŞTEPE’DE KEŞİF YAPILSIN

Kılıçdaroğlu’nın diğer seçim mitinglerinde de benzer ifadeler kullanması Erdoğan’ın da sert yanıtlar vermesine neden olmuş, uzun süren polemik sonucu Erdoğan, avukatları aracılığıyla mahkemeye başvurarak, “altın klozet” eleştirileri nedeniyle kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla CHP lideri hakkında 100 Bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Avukatları tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, Erdoğan’ın onur ve saygınlığının hedef alındığı, tamamen gerçek dışı ve hayal mahsulü ifadelerin eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarının aşılarak hakaret kastıyla söylendiği öne sürülerek, “Davalının beyanlarıyla ilgili olarak mahallinde keşif yapılması suretiyle yalan söylediğinin ve müvekkillerine iftira attığının tespit edilmesi” istendi.

ELBETTE Kİ ELEŞTİRİLECEK

Davanın ilk duruşması dün Ankara 27. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, mahkemeye sunduğu yazılı savunmada şunları söyledi:

“Altın klozet eleştirisinin odağında halkın yoksulluğu gözetilmeksizin siyasi iktidar ve bürokratları tarafından yapılan fuzuli ve lüks harcamalar bulunmaktadır. Nitekim dava konusu yapılan sözlerinin tamamının Türkiye’nin şuan ki ekonomik durumuna işsiz ve yoksul insan sayısına, açlık sınırına ve tüm bunlara neden olan israfa ilişkin olduğu tartışmasız bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Açlık sınırının 1349 lira olduğu ülkemizde bu rakamın çok daha altındaki asgari ücretle geçimini sağlayan çalışan 17 milyon yoksul insanın talep ve ihtiyaçlarına cevap verilmesi gerekirken Devlet Hazinesi ile Kaçak Sarayla ile gibi abartılı her şeyiyle israf niteliğinde bulunan harcamalar yapılması elbette ki Genel Başkan tarafından eleştirilecektir”

İLK DURUŞMADA RET

Duruşmada, Erdoğan’ı avukatı, davanın kabul edilmesini isterken, Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik ise, savunmasını tekrar ederek, davanın reddini istedi. Mahkeme de Erdoğan’ın dava konusu sözler nedeniyle tazminat talebini reddetti.

Kaynak: Sözcü

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema