-

Asgari ücret artışı en çok onları etkileyecek

Ekonomi 20 Kasım 2015 - 13:33
Asgari ücret artışı en çok onları etkileyecek

Uzmanlar, ağırlklı olarak düşük maaşlı çalışanlara dayalı olan perakende sektörünün bu durumundan en olumsuz etkilenecek sektör olduğuna vurgu yaptı.

TEB Yatırım, asgari ücretteki artışla ilgili geçtiği raporda, “Ağırlıklı olarak düşük maaşlı çalışanlara dayalı olan perakende sektörünün asgari ücret artışından en olumsuz etkilenecek sektör olarak öne çıkıyor” denildi.

asgari-ucret-artisi

Raporda ek olarak, “Asgari ücret artışı ile ilgili çalışmamız işverenin asgari ücret ödeme maliyetlerinin de yüzde 30 (aylık 448 TL) artarak 1944 TL’ye ulaşacağı varsayımına dayanıyor. Hükümetin şirketleri rahatlatmak için yasal yükün bir kısmını sübvanse edeceğine inanıyoruz, ancak şirketlere asgari ücret artışının en az yüzde 20 kadar ek yük getireceğini varsaydık. Şirketler çalışanlar için asgari ücretin en fazla 6,5 katı kadar sosyal güvenlik prim ödemesi yapmaktalar, dolayısıyla yüksek ücretliler için ödenen prim maliyetleri de yükselecek. Ancak hükümetin bu tavanı asgari ücretin 4,5-5 katına çekecek yeni bir düzenlemeyi bir kaç ay içinde gerçekleştireceğini inanıyoruz” ifadelerine de yer verildi.

TEKSTİLCİLERDEN TEPKİ GELMİŞTİ
Perakende sektöründen asgari ücret artışına yönelik tepki gelmişti.

Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yaklaşık yüzde 75’ini gerçekleştiren İHKİB’in Başkanı Hikmet Tarıverdi asgari ücretin 1.300 TL olması durumunda üretimin Romanya, Bulgaristan, Slovakya, Moldova ve Mısır gibi ülkelere kayabileceğini söylemişti.

DÜŞÜK BİRİM İŞGÜCÜ MALİYETİ OLAN ŞİRKETLER ETKİLENECEK
Diğer bir yatırım şirketi Garanti Yatırım da asgari ücretteki artışın etkisi üzerine bir rapor yayınladı.

Garanti Yatırım’ın raporunda “Asgari ücretlerin AKP’nin seçim vaatlerinde taahhüt ettiği gibi Ocak ayında yükseltilerek 1,300TL’ye çıkarılması, düşük birim işgücü maliyeti ve yüksek faaliyet giderlerine sahip şirketlerin karlılıklarını baskı altında bırakabilir” denildi.

 

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema