-

Doktor yazıyorsa devlet ödeyecek!

Gündem 25 Kasım 2015 - 14:37
Doktor yazıyorsa devlet ödeyecek!

Tüm düyada kanser tedavisinde kullanılan, ruhsatlı, “Pertuzumab” etken maddeli bir ilaç, Türkiye’de ruhsatlandırılmadığı için ödemesi TİTCK’in (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) onayına bağlı. Geçtiğimiz günlerde mahkeme bu ilaçla ilgili bir davada hasta lehine karar vererek devrim gibi bir karara imza attı.

Cumhuriyet’in haberine göre Ankara 4. İdare Mahkemesi, tedavide kullanılacak ilacın belirlenmesi konusunda sorumluluğun doktorda olduğunu vurgulayarak, kurumun verdiği ret kararını iptal etti. Kararı, Danıştay da onayladı. Hastane ve mahkemeler arasında mekik dokuyan hasta Z. N.A. ilaçlara ödediği parayı geri alamadan geçen aylarda yaşamını yitirdi.

KUTUSU 10 BİN TL

Meme kanseri tedavisi gören 51 yaşındaki N.A. tedavisinin aksamaması için ilacı yurtdışından parası ile alma yolunu seçmiş, bir kutusu 10 bin TL olan ve diğer başka iki ilaç ile birlikte kullanılması gereken ilacın maliyetini karşılamak için evini satmış ve 150 bin TL harcamıştı.

Avukat Egemen Büyükkaragöz, kararın emsal teşkil edebileceğini belirterek, müvekkilimin harcadığı paranın iadesi için de yakınlarının yargı sürecini başlatacağını söyledi. Büyükkaragöz, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun G.Y. adlı bir hastanın yaptığı benzer başvuruyu kabul ettiğini anımsatarak “Bir yandan ‘etkinliğini bilmiyorum’ diyerek reddettiği başvuruyu, G.Y. isimli hastanın kullanması için onaylıyor. Bunu anlamak mümkün değil. Bu durum anayasanın eşitlik hakkına da aykırıdır” dedi.

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema