-

Mimarlar’dan Gökçek’e yanıt

Gündem 24 Kasım 2015 - 10:34
Mimarlar’dan Gökçek’e yanıt

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği’nde inşaa edilen Kaçak Saray’ın eklentisi olan konuta ilişkin açılan ruhsat iptali davasında idare mahkemesinin ehliyetten red kararına sert çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ” Yüksek yargı gereken cevabı verecektir, Meslek Odaları olarak dava açma ehliyetini Anayasanın 135 .maddesinden aldık” dedi.

EHLİYETİ ANAYASA’DAN ALDIK

Kararı veren mahkemenin dayanak olarak gösterdiği Anayasa Mahkemesi kararının Oda başkanlarının bireysel başvurusunu olduğunu ifade eden Candan şöyle devam etti. ” Yargının içine düştüğü durum gerçekten içler acısı. Mahkeme Anayasa mahkemesine yapılan bireysel başvuruda anayasa mahkemesinin verdiği karara atıfta bulunarak benzerlik var diyerek, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ruhsat iptali davasını oy çokluğu ile ehliyetten reddetmiş durumda. Elma ile Armut arasında ne kadar bir benzerlik varsa, bireysel başvuru ile anayasal bir kuruluşun kurumsal başvurusu arasında o kadar fark vardır. Bireysel başvuru ile kurumsal başvurunun ne anlama geldiğini yüksek yargı mahkemeye anlatacaktır. ”

TEMYİZ SÜRECİ BAŞLIYOR

Candan bu tür süreçlerle ilk defa karşılaşmadıklarını belirterek , “Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray mücadelesinde, süreci uzatmak üzere verilen bu kararlar yüksek yargıdan geri dönüyor.Aynı şekilde, Kaçak Sarayın yapılması için imzalanan protokole de dava açmıştık.Mahkeme ehliyetten red vermişti. Ama yüksek yargı mahkemenin verdiği kararı reddetti.Anayasanın 135.maddesine göre kurulmuş meslek örgütlerinin kamu yararına dava açma ehliyetleri anayasal güvence ile korunmaktadır. Temyiz başvurusunda bulunduk. Hukuk kararlarını anlamak derinlik ister.Masa başından tweet atmaya benzemez ” şeklinde konuştu.

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema