-

Paris’le aynı gün İstanbul’a da saldıracaklardı

Gündem 16 Kasım 2015 - 15:53
Paris’le aynı gün İstanbul’a da saldıracaklardı

Paris saldırılarının yankısı devam ederken İstanbul’un da aynı gün büyük bir saldırı atlattığı iddiaları gündeme geldi. IŞİD’in en tanınan simalarından “Cihatçı John” lakaplı Muhammed Emvazi’nin yakını olan ve geçen hafta İstanbul’da tutuklanan Aine Lesley Davis isimli militanın İstanbul’da büyük bir saldırıya hazırlanırken ele geçirildiği iddia edildi.

Reuters haber ajansına isim vermeden konuşan Türk yetkililer Davis’in bir grup şüpheliyle birlikte gözaltına alındığını hatırlatarak “Şu anda İstanbul’da Paris’e benzer bir saldırı düzenlemeye hazırlanıp hazırlanmadıklarını araştırıyoruz. Paris’le aynı gün, paralel bir saldırı planlandıklarından şüpheleniyoruz” dedi.

afp-iddia

AFP ajansına konuşan bir yetkili ise “Soruşturmanın ilk sonuçları büyük bir saldırıyı önlediğimizi gösteriyor” açıklamasını yaptı. AFP yakaladıkları kişinin Cihatçı John ile birlikte yabancı rehinelerin tutulmasından sorumlu olan ve İstanbul’da yakalanana kadar hala Suriye’de olduğu zannedilen Aines olduğuna “yüzde 99 emin olduklarını” kaydetti.

Yetkililer cuma günü İstanbul’da 5 kişinin, pazar günü de Ankara’da 9 kişinin gözaltına alındığını aktardı.

afp

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema