-

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan uçak krizi sonrası çok önemli açıklama

Gündem 2 Aralık 2015 - 17:02
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan uçak krizi sonrası çok önemli açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yarın Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılacak AGİT Bakanlar Toplantısı’nda Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeyi reddetmeyeceğini açıkladı.

Lavrov bu açıklamayı, Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis ile Lefkoşa’da gerçekleştirilen ortak basın toplantısında yaptı.

Türkiye’den hâla özür beklediklerini ancak bu yönde bir adım görmediklerini ifade eden Lavrov, bu yüzden son günlerde takındıkları tavrın süreceğini belirtti.

Lavrov, muhtemel görüşmede, Çavuşoğlu’ndan “söylenmesi gerekenleri” duyacağını da sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı, bu olayın ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin eskisi gibi olmayacağını ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU: YANIT BEKLİYORUZ

NATO toplantısına katılmak üzere gittiği Brüksel’de TRT Haber’in sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, “Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Belgrad’da görüşebiliceğimizi söyledik, onlardan cevap bekliyoruz. Lavrov da ‘Görüşebiliriz’ dedi. Bizim için bu konuda bir problem yok” dedi.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından geçen hafta Lavrov ve Çavuşoğlu telefonla görüşmüştü ve Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bu görüşmede iki bakanın Belgrad’da görüşmek konusunda mutabık kaldıklarını belirtmişlerdi.

ABD: YAKINDA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞEBİLİR

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin dün, Rusya ile Türkiye arasındaki krizin Çavuşoğlu ve Lavrov’un görüşmesiyle çözüm yoluna girebileceğini söylediği bildirilmişti.

Rus Ria Novosti ajansı söz konusu haberini Washington’daki kaynaklarına dayandırmıştı.

ABD’nin böyle bir görüşmenin sağlanması için çaba sarf ettiği belirtilirken; kaynak, “Böyle bir beklentimiz var. Rus ve Türk tarafının doğrudan aralarında diyalogla krizi çözüm yoluna sokacaklarını umut ediyoruz. Yakında (Rusya Dışişleri Bakanı) Lavrov ile (Dışişleri Bakanı) Çavuşoğlu buluşabilir” demişti.

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema