-

Telefonlara ‘gece görüşü’ desteği geliyor

Teknoloji 20 Kasım 2015 - 9:31
Telefonlara ‘gece görüşü’ desteği geliyor

 

ABD’deki teknoloji araştırma merkezi mucize madde grafen sayesinde akıllı telefonların kameralarına gece görüş özelliği eklenebileceğini açıkladı. Yapılan bu açıklama bilim ve teknoloji camiasında heyecan uyandırdı…

Termal görüntüleme cihazları,  kurtarma takımlarına ve polislere büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Bu konuda en iyi cihazlar,ağır ve pahalı olan kriyojenik soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak yeni araştırmalara göre grafen, bu sorunu da çözebilir. Çelikten yüz kat daha sağlam olan grafen, MassachusettsInstitute of Technology (MIT) araştırmacılarına göre kızılötesi sensörlerini telefonlara ilave etmeye izin verebilir. Araştırmanın başındaki isimlerdenTomas Palacios’a göre MIT’in ürettiği sensörler, “her cep telefonu velaptop’a entegre edilebilecek kadar” küçükler.

Grafen, kızılötesi algılama yetenekleri en iyi olan maddelerden bir tanesi. Bunu bilen araştırmacılar, maddeyi kullanarak mikroskobik bir sensör geliştirdiler. Dahası grafen, sinyalleri taşımak üzere ve yongayı hava boşluğunda tutmak üzere kullanıldı. Böylece diğer cihazlarda ihtiyaç duyulan harici soğutmaya gerek kalmadı.

İlk deneme için gelecek vadeden bu sonuçlar, zaman içinde dahada geliştirilecek, böylece sensör günlük kullandığımız cihazlarda yer alabilecek. Örneğin otomobilin ön camına eklenen bir sensör sayesinde sürücünün görüşü engellenmeden gece görüşü sağlanabilecek.

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema