-

Vize yalanıyla göçmen tuzağı

Gündem 2 Aralık 2015 - 10:44
Vize yalanıyla göçmen tuzağı

Büyük kısmı ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli sığınmacılardan oluşan göçmenlerin Avrupa’ya akınını kontrol altına almak için birlikte çalışma ve işbirliği yapma konusunda varılan uzlaşı, Türkiye’yi Avrupa Birliği’nin “sığınmacı kampı” haline getirecek. AB Türkiye’ye her ne kadar ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi taahhüdünde bulunsa da, müzakerelerde hangi fasılların açılacağı konusu muğlak. Müzakere süreci üzerindeki blokajın kalkması için de Türkiye’nin, Kıbrıs Rum kesimine limanlarını açması gerekecek.

DAV02

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı zirvede, sığınmacılara ilişkin işbirliği karşılığında AB’ye üyelik sürecinin hızlandırılması, 3 milyar Avro destek ve 2016 yılının ekim ayında Türk vatandaşlarına Schengen Bölgesi’nde vize serbestisi tanınması taahhüdünde bulunuldu. Bu çerçevede 400 bin Suriyeli sığınmacı AB’ye alınacak. Karşılığında da Türkiye, sınır güvenliğini artıracak, insan kaçakçılığıyla etkin mücadele edecek, geri kabul anlaşmasını uygulayacak.

VİZE HAVUCU

Bu tablo ile Türkiye Suriyeli sığınmacıların daimi kampı haline getirilirken, “AB’ye üyelik sürecinin hızlandırılması ve vizesiz Avrupa” taahhüdüyle Ankara’nın ağzına bir parmak bal çalındı. Çünkü, AB ile müzakere sürecine Kıbrıs Rum kesimi ve Fransa’nın koyduğu blokajın kaldırılması için önce Türkiye’nin, limanlarını Kıbrıs Rum yönetimi gemilerine açması, ardından da Kıbrıs Yönetimi’ni, bütün Kıbrıs’ın meşru temsilcisi olarak tanıyıp, NATO gibi Ankara’nın veto hakkının olduğu uluslararası kuruluşlardaki engellemeyi kaldırması gerekiyor. Yani, AB’nin, sığınmacıların Türkiye’de kalmasına karşılık müzakere sürecine ilişkin taahhüdü, kısa vadede bir anlam taşımıyor.

KAMPLAR KALICI OLACAK

Bu süreçte Türkiye’nin sınır güvenliğinin artırması, insan kaçakçılığı ile mücadele etmesi, geri kabul anlaşmasının gereği olarak, Avrupa’nın iade ettiği sığınmacıları, kendi ülkelerine dönene kadar, standardını AB’nin belirlediği kamplarda barındırması gerekiyor. Sığınmacıların dörtte üçünün kendi ülkelerine dönmek istemediği dikkate alındığında, bu kampların Türkiye’de kalıcı yerleşim merkezi durumuna dönüşecekleri anlamına geliyor.

3 MİLYAR AVRO

Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması öncesinde, Brüksel Türkiye’nin taahhütlerini adım adım takip ederek aylık değerlendirmeye tabi tutacak. Yani, nihai karar yine AB’de olacak. 3 milyar Avro’nun Türkiye’ye nasıl verileceği konusunda da net bir karar alınamadı. Sığınmacıların engellenmesi karşılığında sağlanacak vize serbestisi zaten “serbest dolaşım” olarak Türkiye-AB ortaklık ilişkisini kuran, 1963 tarihli Ankara Anlaşması ve Katma Protokol’de var. Ancak AB ülkeleri tarafından uygulanmıyor.

ÇALIŞMA İZNİ VERİLİYOR

Brüksel’de yapılan Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesinde, 15 Ekim tarihli Ortak Eylem Planı’nı faaliyete geçirme kararı alındı. Plan, diğer unsurların yanında Suriyeli göçmenlerin “Ekonomik hayata katılımı için gerekli hukuki ve yasal düzenlemelerin Türkiye tarafından yapılmasını” öngörüyor. Bu ifadeler, Türkiye’de bulunan 2 milyonu aşkın göçmene oturma ve çalışma hakkının tanınması anlamına geliyor.

Kaynak: Aydınlık gazete.com

İÇERİK YORUMLARI
Bağımsız İnternet Gazetesi © 2014 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Yazılım ve Tasarım
Wordpress Tema